تاریخچه شرکت

company-history

شرکت صادراتی توسعه صنایع بهشهر زرین در سال 1378 با هدف گسترش صادرات محصولات تولید شده در شرکت‌های وابسته به گروه توسعه صنایع بهشهر به کشورهای دیگر به ویژه کشورهای همسایه و تأمین مواد اولیه مورد نیاز این شرکت‌ها و سایر شرکت‌های داخلی تأسیس گردید.

در سال‌های اولیه، فعالیت عمده این شرکت، صادرات محصولات تولید شده شرکت‌های گروه (شامل انواع محصولات غذایی و شوینده) به کشورهای همسایه از جمله عراق، افغانستان، کشورهای عربی، کشورهای مشترک‌المنافع و ... بود.

در کنار فعالیت‌های صادراتی، واردات مواد اولیه مورد نیاز شرکت‌های گروه از جمله دانه‌های روغنی، روغن خام و به ویژه شکر خام  برای شرکت‌های بهپاک، شکر شاهرود و قند نیشابور نیز بخشی از فعالیت‌های شرکت صادراتی زرین را در طول سال‌های گذشته تشکیل می‌داد.

به تدریج با تغییر سیاست‌های گروه، و به ویژه از سال 1388 با واگذاری عمده سهام شرکت‌های شکر شاهرود و قند نیشابور به شرکت صادراتی زرین، فعالیت‌های وارداتی شرکت به ویژه در زمینه شکر خام، بخش عمده فعالیت‌های آن را تشکیل داد و بدین ترتیب شرکت صادراتی زرین طی 2-3 سال گذشته به یکی از بزرگترین واردکنندگان شکر خام کشور تبدیل شده است به گونه‌ای که با بهره‌گیری از ظرفیت‌های تصفیه بلا استفاده شرکت‌های زیرمجموعه خود، توانسته است با واردات بیش از 150 هزارتن شکر خام در سال 1390، نقش مهمی را در بازار شکر داخل کشور ایفا نماید.

در کنار فعالیت اصلی شرکت در زمینه واردات شکر خام و فرآوری آن و عرضه شکر سفید به دست آمده در بازارهای داخلی و بعضاً صادراتی، واردات برخی مواد غذایی دیگر از جمله روغن خام، دانه سویا، ذرت و نیز محصولات فولادی از دیگر فعالیت‌های شرکت صادراتی زرین طی سال‌های گذشته بوده است.

لازم به ذکر است که بر اساس بازنگری‌های انجام شده در خط‌مشی‌های شرکت در سال 1391 و چشم‌انداز جدید آن، توسعه سبد محصولات به ویژه در حوزه مواد غذایی کشاورزی در دستور کار شرکت صادراتی زرین قرار گرفته و امید است با تلاش مجموعه همکاران شرکت، فعالیت شرکت طی سال‌های آینده در سایر حوزه‌ها نیز گسترش یابد.