افزایش قیمت ذرت و سویا در پی تهدید محصول آمریکای جنوبی از جانب آب و هوای خشک

پنج‌شنبه، 19 دسامبر 2013 – به دلیل گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر این که آب و هوای گرم و خشک در آرژانتین، پاراگوئه و جنوب برزیل ذخایر رطوبت خاک را کاهش خواهد داد و منجر به افزاش مخاطره افت بازدهی در ماه ژانویه خواهد شد، ذرت بیشترین افزایش دو هفته خود را شاهد بود و سویا نیز رشد کرد.

شرکت هواشناسی T-Storm Weather LLC در گزارشی اعلام کرد که جبهه پرفشاری زمین‌های کشاورزی را از استان بوینوس آیرس (Buenos Aires) در آرژانتین گرفته تا ماتو گروسو دو سول (Mato Grosso do Sul) در برزیل، در طول 10 روز آینده خشک نگه خواهد داشت و باعث کمبود رطوبت در نواحیی که طی دو هفته گذشته باران کمی به خود دیده‌اند خواهد شد. بر اساس همین گزارش، دماهای هوا در آرژانتین تا 25 دسامبر ممکن است به بالاتر از 100 درجه فارنهایت (38 درجه سلسیوس) افزایش پیدا کند که باعث افزایش فشار بر روی محصولات در حال رشد خواهد شد.

قراردادهای آتی ذرت تحویل ماه مارس در ساعت 1:15 ب.ظ. در بورس شیکاگو با 1.3 درصد افزایش در قیمت 4.305 دلار در هر سطل بسته شد که بیشترین افزایش از 3 دسامبر به بعد است. همزمان با پیش‌بینی وزارت کشاورزی آمریکا مبنی بر افزایش 30 درصدی تولید داخلی این کشور و ثبت رکورد جدیدی، این غله امسال 38 درصد افت کرده است.

قراردادهای آتی سویا تحویل ماه مارس با 0.4 درصد افزایش به 13.19 دلار در هر سطل رسید که چهارمین روز رشد در طول پنج روز کاری است. بر اساس آمار وزارت کشاورزی آمریکا، این دانه روغنی که برای تولید خوراک دام و روغن خوراکی به کار می‌رود، به دلیل پیش‌بینی تولید بی‌سابقه در برزیل، آرژانتین، پاراگوئه و اروگوئه، امسال 6.4 درصد افت کرده است.

گندم به دلیل عرضه جهانی در حال افزایش، برای ششمین روز کاری متوالی افت کرد و به پایین‌ترین سطح 19 ماه گذشته خود سقوط کرد.

در بورس شیکاگو، قراردادهای آتی گندم تحویل ماه مارس، پس از آن که این فعال‌ترین قرارداد قیمت 6.10 دلار در هر سطل را که پایین‌ترین قیمت از 16 مه 2012 به بعد است، ثبت کرد، با 0.3 درصد افت به 6.1075 دلار در هر سطل کاهش پیدا کرد.