رشد قراردادهای آتی ذرت هم‌زمان با جهش صادرات آمریکا

جمعه، 27 دسامبر 2013 - قراردادهای آتی ذرت برای پنجمین بار در شش روز کاری گذشته به دلیل نشانه‌های افزایش تقاضا برای محموله‌های ارسالی از آمریکا، بزرگترین تولیدکننده ذرت جهان، افزایش پیدا کرد. قیمت‌های گندم و سویا نیز رشد کردند.

وزارت کشاورزی آمریکا امروز اعلام کرد که صادرکنندگان 1.48 میلیون تن ذرت را در هفته منتهی به 19 دسامبر صادر کردند که 79 درصد نسبت به هفته قبل از آن رشد داشت. برآوردهای این وزارت‌خانه نشان می‌دهد که امسال برزیل بزرگترین صادرکننده ذرت است و به دنبال آن آرژانتین و آمریکا قرار دارند.

قراردادهای آتی ذرت تحویل ماه مارس در ساعت 1:15 ب.ظ. در بورس شیکاگو با 0.3 درصد افزایش در قیمت 4.275 دلار در هر سطل بسته شد و این غله در مسیر نخستین رشد ماهیانه خود از ماه اوت به بعد قرار گرفت.

قراردادهای آتی سویا تحویل ماه مارس با 0.7 درصد افزایش به 13.1375 دلار در هر سطل صعود کرد. این دانه روغنی امسال 6.8 درصد افت کرده است.

قراردادهای آتی گندم تحویل ماه مارس با 0.5 درصد افزایش به 6.09 دلار در هر سطل رسید. پیشتر در طول روز قیمت‌ها تا 0.4 درصد نیز کاهش پیدا کرده بود. دیروز، این غله قیمت 6.0075 دلار در هر سطل را ثبت کرد که پایین‌ترین قیمت برای فعال‌ترین قرارداد از مه 2012 به بعد به شمار می‌آید.

امسال، ذرت 39 درصد افت کرده است و در مسیر بی‌سابقه‌ترین افت خود و بیشترین سقوط در میان 24 ماده اولیه موجود در فهرست شاخص لحظه‌ای GSCI استاندارد اند پورز (Standard & Poor’s) قرار گرفته است. گندم نیز 22 درصد افت کرده است.

بر اساس آمار رسمی دولت، ذرت بزرگترین محصول آمریکاست و به دنبال آن سویا، یونجه و گندم قرار دارند.