افت بیشتر ذرت هم‌زمان با پیش‌بینی افزایش محصول به دلیل بارندگی در آرژانتین

سه‌شنبه، 21 ژانویه 2014 – ذرت بیشترین افت هفتگی خود از ماه نوامبر به بعد را گسترش داد زیرا بارندگی در آرژانتین ممکن است به افزایش محصول کمک کند و گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر این وجود دارد که تولید آمریکا، بزرگترین تولیدکننده جهان، امسال افزایش بیشتری خواهد داشت.

قرارداد تحویل ماه مارس در بورس شیکاگو 0.4 درصد نسبت به قیمت پایانی روز 17 ژانویه افت کرد تا به 4.225 دلار در هر سطل برسد و تا ساعت 10.49 ق.ظ. در سنگاپور در قیمت 4.23 دلار قرار داشت. این قیمت‌ها هفته گذشته 2 درصد افت کردند که بیشترین افت از هفته منتهی به 1 نوامبر به بعد است. روز گذشته بازارها به دلیل روز مارتین لوتر کینگ تعطیل بودند.

بر اساس گزارش MDA Information Systems LLC، پیش‌بینی می‌شود بارندگی‌ها این هفته به مناطق مرکزی و جنوب شرقی بوینوس آیرس بازگردند که منجر به کاهش فشار بر روی محصول خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود در اواسط هفته شرایط در انتره ریوس (Entre Rios) و سانتا فه (Santa Fe) رو به بهبودی بگذارد. بر اساس گزارش Informa Economics Inc در 17 ژانویه، تولید ذرت آمریکا در سال 2014 ممکن است به مجموع 13.985 میلیارد سطل برسد که از برآورد قبلی 13.74 میلیارد سطلی، بیشتر است. بر اساس آمار وزارت کشاورزی آمریکا، کشاورزان این کشور در سال 2013 رقم بی‌سابقه 13.925 میلیارد سطل ذرت برداشت کردند.

قراردادهای آتی سویا تحویل ماه مارس با 0.6 درصد کاهش به 13.0925 دلار در هر سطل رسید. شرکت هواشناسی Somar Meteorologia دیروز اعلام کرد که استان ماتو گروسو (Mato Grosso)، بزرگترین منطقه کشت سویا در برزیل، ممکن است این هفته بارندگی به خود ببیند و شرایط محصول آن به طور عام بسیار خوب است. بر اساس آمار وزارت کشاورزی آمریکا، برزیل بزرگترین صادرکننده سویا در جهان است.