افزایش ذرت به بالاترین سطح 4ماهه به دلیل امکان آسیب دیدن محصول برزیل در نتیجه آب و هوای خشک

سه‌شنبه، 18 فوریه 2014 – در بحبوحه نگرانی‌ها از این که آب و هوای خشک به محصولات کشاورزی در برزیل آسیب خواهد زد، ذرت به بالاترین سطح از ماه سپتامبر به بعد افزایش پیدا کرد و سویا با رشد مواجه شد.

موجی از گرما در برزیل و خشک‌ترین فصل بارندگی این کشور در طول چندین دهه شرکت تحقیقاتی AgRural را وادار کرد تا به دنبال تعدیل‌های هفته گذشته شرکت‌های Agroconsult و Celeres، دیروز، برآورد خود از محصول سویای برزیل را کاهش دهد. آن گونه که آمار شرکت هواشناسی World Ag Weather نشان می‌دهند، بخش‌هایی از ماتو گروسو (Mato Grosso) و پارانا (Parana)، بزرگترین استان‌های تولید ذرت و سویا در برزیل، کمتر از 60 درصد میزان معمول بارندگی در طول 90 روز گذشته را به خود دیده‌اند.

ذرت تحویل ماه مارس تا ساعت 6:15 ق.ظ. در بورس شیکاگو با 0.4 درصد افزایش به 4.5275 دلار در هر سطل رسید، که بالاترین سطح برای فعال‌ترین قرارداد از 30 سپتامبر به بعد است. سویای تحویل همین ماه با 1 درصد افزایش به 13.3775 دلار در هر سطل رسید. بازارهای آمریکا روز گذشته به دلیل تعطیلات روز رؤسای جمهور بسته بودند.

بر اساس داده‌های کمیسیون بازرگانی قراردادهای آتی کالای آمریکا (CFTC)، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و دیگر بورس‌بازان بزرگ برای نخستین بار از پایان ماه ژوئن به بعد در قراردادهای آتی ذرت به سمت خالص موقعیت بلند، یا انتظار افزایش قیمت‌ها، جابجا شده‌اند. داده‌های CFTC نشان می‌دهد که این صندوق‌ها همچنین خالص موقعیت‌های بلند خود در قراردادهای آتی سویا را به اندازه 15 درصد افزایش داده‌اند.

ذرت، پس از سقوط 40 درصدی در سال 2013، که بزرگترین افت در میان 24 کالای پیگیری شده در شاخص GSCI استاندارد اند پورز (Standard & Poor’s) به شمار می‌رفت، امسال 7.3 درصد افزایش قیمت پیدا کرده است.

گندم تحویل ماه مه در بورس شیکاگو با 0.2 درصد افزایش به 5.975 دلار در هر سطل افزایش یافت در حالی که گندم آسیاب شده تحویل ماه نوامبر در بورس لیف (Liffe) در پاریس با 0.3 درصد افزایش به 188.25 یورو (258.41 دلار) در هر تن رسید.