بیشترین جهش ذرت در شش ماه به دلیل نگرانی از یخ‌بندان در آمریکا

جمعه، 05 سپتامبر 2014 – قراردادهای آتی ذرت به دلیل نگرانی از این که یخ‌بندان می‌تواند به محصولات زراعی در بخش‌هایی از آمریکا، بزرگترین تولیدکننده ذرت جهان، آسیب برساند، بیشترین جهش را در طول شش ماه داشتند.

به گفته شرکت هواشناسی QT Weather در شیکاگو، یخ‌بندان شدید در چمن‌زارهای کانادا و یخ‌زدگی در ایالت‌های مونتانا، داکوتا، مینه‌سوتا و آیوای شمالی ممکن است خیلی سریع حداکثر ظرف 5 روز از بین برود. بر اساس این پیش‌بینی، اغلب مناطق کشاورزی در میدوست (Midwest) احتمالاً دماهای پایینی را که برای آسیب رساندن به محصول لازم است، به خود نخواهند دید. دیروز، ذرت و سویا به دلیل دورنمای محصول فراوان، به پایین‌ترین سطوح چهارساله خود سقوط کردند.

قراردادهای آتی ذرت تحویل دسامبر در بورس شیکاگو با 2.7 درصد افزایش در قیمت 3.56 دلار در هر سطل بسته شدند که بیشترین رشد برای فعال‌ترین قرارداد از 4 مارس به بعد بود. دیروز این غله به قیمت 3.4375 دلار رسید که پایین‌ترین قیمت از 30 ژوئن 2010 به بعد بود.

قراردادهای آتی سویا تحویل نوامبر با 1.8 درصد افزایش به 10.215 دلار در هر سطل رسید که بیشترین افزایش از 4 اوت به بعد بود.

دیروز، قیمت این قراردادها به 10.0125 دلار رسیده بود که پایین‌ترین قیمت از 2 سپتامبر 2010 به بعد به شمار می‌رود. این دانه روغنی برای چهارمین هفته متوالی با افت مواجه می‌شود که طولانی‌ترین دوره افت آن از ژوئیه 2013 به بعد است.

قراردادهای آتی غلات و دانه روغنی سویا امسال به دلیل دورنمای محصول بی‌سابقه آمریکا سقوط کرده‌اند.

به گفته شرکت تحقیقاتی و کارگزاری کالای INTL FCStone در 2 سپتامبر، تولید ذرت ممکن است به 14.595 میلیارد سطل برسد و تولید سویا نیز در سطح 4 میلیارد سطل برآورد شده است. این مقادیر از پیش‌بینی‌های ماه گذشته وازرت کشاورزی آمریکا بیشتر است. قرار است این وزارت‌خانه پیش‌بینی‌های خود را در 11 سپتامبر به‌روزرسانی کند.