رشد 1.8 درصدی به دلیل خرید در قیمت‌های پایین و تقاضای صادراتی

جمعه، 16 ژانویه 2015 – ذرت آمریکا روز جمعه در بزرگترین رشد روزانه خود در طول دو هفته، به دلیل حمایت ناشی از پوشش موقعیت‌های کوتاه و افزایش تقاضای صادراتی، 1.8 درصد رشد کرد و از پایین‌ترین سطح قیمتی دوماهه خود بازگشت.

قراردادهای آتی گندم و سویا با حجم معاملات کم وضعیت متناقضی داشتند به گونه‌ای که خرید در قیمت‌های پایین از برخی از قراردادها حمایت کرد؛ با این وجود نگرانی از کاهش تقاضای صادراتی این رشدها را محدود کرد. چین، بزرگترین واردکننده سویا، خرید بزرگی از سویای آمریکا را لغو کرد.

قیمت‌های بالاتر کالاهای کشاورزی بخشی از روند افزایش قیمت‌ها از جمله افزایش قیمت‌های نفت خام و سهام درست پیش از تعطیلات مارتین لوتر کینگ در روز دوشنبه بود.

کن اسمیتمیر (Ken Smithmier)، کارگزار مستقل، گفت: «این روند افزایش تصحیحی است. نفت خام افزایش پیدا کرده است. پایه‌های ذرت مستحکم شده است و احتمالاً برخی از صادرات انجام شده در حوالی میانگین متحرک 100 روزه اتفاق افتاده است.»

وزارت کشاورزی آمریکا پیشتر گفته بود که صادرکنندگان این کشور 101,600 تن ذرت را از آمریکا به مقصدهای نامعلومی صادر کرده‌اند که این چهارمین باری بود که فروش بیش از 100,000 تن در یک هفته اتفاق افتاده است.

وزارت کشاورزی آمریکا همچنین اعلام کرد که چین خرید 285,000 تن سویای از آمریکا را لغو کرده است.

قراردادهای آتی ذرت تحویل مارس در بورس شیکاگو (CBOT) با 7 سنت افزایش به 3.87 دلار در هر سطل رسید که بیشترین رشد از 5 ژانویه به بعد بود اما باز هم در طول هفته 3.5 درصد ریزش داشت. این قرارداد روز چهارشنبه که قیمت‌ها به پایین‌ترین سطح خود از ماه نوامبر به بعد سقوط کرد، میانگین متحرک 100روزه خود را شکست و دوری از خریدها از طرف کشورهایی مانند ژاپن، کره جنوبی و تایوان را رقم زد.

سویای تحویل مارس با 0.75 سنت افزایش به قیمت 9.9175 دلار در هر سطل رسید تا در حوالی پایین‌ترین قیمت خود از 27 اکتبر به بعد بچرخد.

قراردادهای ژوئیه و اوت در نتیجه فشار ناشی از پیش‌بینی تولید بی‌سابقه در آمریکای جنوبی و لغو صادارت به چین، شکست خوردند.