کالاها در پایان روز: سقوط طلا در پی افزایش ارزش دلار به دلیل آمار اشتغال آمریکا؛ افزایش نفت

جمعه، 08 نوامبر 2013 - فلزات گرانبها روز جمعه سقوط کردند و در این بین طلا بیشترین افت روزانه را از 17 اکتبر به بعد شاهد بود زیرا آمار قوی غیرمنتظره اشتغال آمریکا ارزش دلار را بالا برد.

نفت افزایش یافت زیرا بازرگانان موقعیت‌های کوتاه خود را قبل از تعطیلات آخر هفته پوشش دادند؛ بر اساس آمار محصولات کشاورزی آمریکا، قراردادهای آتی سویای این کشور به بالاترین سطح دوهفته خود و قراردادهای آتی ذرت برای نخستین بار از 29 اکتبر به بعد افزایش یافتند. شاخص اصلی کالاهای تامسون رویترز، به دلیل افزایش 13 کالا از مجموعه 19 کالای موجود در فهرست آن، 0.45 درصد افزایش یافت.

وزارت کار آمریکا گزارش داد که کارفرمایان در ماه گذشته 204,000 شغل ایجاد کردند که این امر بسیاری از سرمایه‌گذاران را به این جهت هدایت کرد که انتظار داشته باشند فدرال ررزو (Fedral Reserve) ممکن است طرح محرک خرید اوراق قرضه خود را تعدیل کند. شتاب غیرمنتظره رشد اشتغال نشان داد که تعطیلی دولت آمریکا اثر نامطلوبی کمتر از آن چه انتظار می‌رفت، داشته است.

دلار در دنباله دومین هفته متوالی افزایش ارزش خود در مقابل یورو، افزایش یافت. بازار سهام آمریکا پس از فروش فراگیر روز پنج‌شنبه، دوباره افزایش یافت و میانگین صنایع داو جونز (Dow Jones) و شاخص سهام S&P 500 را دوباره به مسیر افزایش بازگرداند تا پنجمین هفته متوالی رشد خود را به ثبت برسانند.

هم‌زمان با کنار آمدن بازرگانان با آمار اشتغال، قیمت‌های نفت خام آمریکا نوسان کرد و روز را با 40 سنت افزایش به پایان رساند. در حالی که بازرگانان مذاکرات بین قدرت‌های غربی و ایران را پیگیری می‌کردند، نفت خام برنت از پایین‌ترین سطح چهار ماهه خود بازگشت کرد.

سویا به بالاترین سطح دو هفته‌ای خود جهش کرد زیرا پیش‌بینی‌های وزارت کشاورزی آمریکا حاکی از ذخایر جهانی کمتر از حد انتظار بود.

طلا 1.7 درصد افت کرد. یورش ناگهانی سفارش‌های فروش با حجم بالا، قیمت قراردادهای آتی طلای آمریکا را تنها دقایقی پس از انتظار آمار اشتغال بخش غیرکشاورزی ماه اکتبر بیش از 10 دلار در هر اونس کاهش داد و برای باقی روز طلا را در موقعیت ضعیفی قرار داد. روز پنج‌شنبه نیز پس از انتشار گزارش GDP قوی، حرکت مشابهی در قراردادهای آتی طلا مشاهده شد.

این فلز گرانبها در هفته‌های گذشته در پی آن که مناقشه طولانی مدت بر سر بودجه در ماه اکتبر سرمایه‌گذاران را به این نتیجه رساند که فدرال رزرو ممکن نیست تعدیل طرح حمایت از اقتصاد را آغاز کند و این تعدیل را ممکن است به سال آینده موکول کند، احیا شده بود.

اما پس از انتشار آمار اشتغال قوی در روز جمعه، برخی اقتصاددانان گفتند که چندان عاقلانه به نظر نمی‌رسد که از احتمال کاهش طرح خرید اوراق قرضه از جانب فدرال رزرو تا نشست بعدی این بانک در ماه دسامبر، چشم‌پوشی کرد.

نفت برنت روز جمعه بیش از 1 دلار در هر بشکه افزایش یافت زیرا بازرگانان مذاکرات بین قدرت‌های غربی و ایران بر سر برنامه اتمی این کشور را پیگیری می‌کردند و پیش از تعطیلات آخر هفته، موقعیت‌های کوتاه خود را پوشش می‌دادند.

قیمت‌های نفت آمریکا در نوسان بود، زیرا برخی بازرگانان نگران بودند در صورتی که فدرال رزرو آمریکا از طرح آسان‌سازی کمی خود عقب‌نشینی کند، تقاضای نفت با مشکل مواجه شود. اما نفت به دلیل ناآرامی‌های مردمی در لیبی، که روز پنج‌شنبه بدترین درگیری‌های چند ماه گذشته در تریپولی (Tripoli) آن رخ داد، تقویت شد.

معترضان لیبیایی روز جمعه مانع از بارگیری نفت یک تانکر در بندر حریقه در شرق این کشور شدند.