کالاها در پایان روز: افزایش طلا برای چهارمین هفته؛ بهترین هفته نیکل از فوریه به بعد

جمعه، 17 ژانویه 2014 – طلا روز جمعه افزایش یافت تا در پی ضعف بازار سهام آمریکا و تقاضای فیزیکی قوی از آسیا و خرید شمش طلا از جانب صندوق‌های سرمایه‌گذاری، چهارمین هفته متوالی افزایش را شاهد باشد. بنزین و نفت کوره نیز افزایش یافتند تا در صدر کالاهای رشد‌کننده قرار بگیرند.

نیکل با طلا برای قرار گرفتن در صدر فهرست رتبه‌بندی هفتگی در کالاها رقابت کرد، به نحوی که این عنصر مورد استفاده در فولاد ضدزنگ در پی ممنوعیت صادرات سنگ معدن نیکل از اندونزی، بزرگترین صادرکننده این سنگ، در طول هفته 6 درصد رشد کرد که بیشترین رشد آن از اوائل فوریه 2013 به بعد بود.

نگاه افزایشی در بازار فلزات و انرژی به دلیل قیمت‌های پایین‌تر در اغلب بازارهای کشاورزی جبران شد.

مجموعه کالاهای نرم (Soft Commodities)، شامل قهوه، کاکائو و شکر، به دلیل نگرانی در خصوص تقاضا با افت مواجه شدند.

قیمت‌های گندم و ذرت نیز سقوط کرد.

این عملکرد مختلط باعث شد تا شاخص اصلی کالاهای تامسون رویترز روز را بدون تغییر به پایان برساند. نه بازار از مجموع بازارهایی که توسط این شاخص پیگیری می‌شوند روز را با افزایش به پایان رساندند در حالی که 10 بازار دیگر با افت مواجه شدند.

قیمت نقدی طلا تا ساعت 5:15 ب.ظ. به وقت شرقی (22:15 به وقت گرینویچ)، نزدیک به 1 درصد افزایش یافت تا به بالای 1,253 دلار در هر اونس برسد.

در طول هفته، این قیمت 0.5 درصد افزایش یافت تا روند رشد هفتگی خود را به چهار هفته برساند که طولانی‌ترین دوره رشد طلا از سپتامبر 2012 به بعد است.

قراردادهای آتی نفت کوره و بنزین در آمریکا به دلیل تقاضای بالاتر هم‌زمان با آماده شدن شرق آمریکا برای دور جدید سرما در هفته‌های آینده، هر دو بیش از 1 درصد رشد کردند.

نیکل تحویل سه‌ماهه در بورس فلزات لندن، روز را بدون تغییر در 14,695 دلار در هر تن به پایان رساند که این رقم را می‌توان با قیمت پایانی 13,860 دلار هفته پیش مقایسه کرد.