کالاها در پایان روز: افزایش طلا و مس در پی افت ارزش دلار آمریکا؛ جهشت قیمت‌های گندم

جمعه، 14 فوریه 2014 – شاخص کلیدی کالاها روز جمعه، همزمان با رشد قیمت‌های طلا به دلیل دلار ضعیف‌تر آمریکا و ثبت بالاترین قیمت 5 هفته و نیم گذشته برای قراردادهای آتی گندم به دلیل خرید نموداری، به بالاترین سطح پنج‌ماهه صعود کرد و پنجمین رشد هفتگی متوالی خود را ثبت نمود.

شاخص معیار کالاهای مهم CRB تامسون رویترز بالاترین سطح خود از سپتامبر 2013 به بعد را ثبت کرد زیرا 12 کالا از مجموع 19 کالای شکل‌دهنده آن رشد کردند.

پایین آمدن ارزش دلار بازارهای فلزات را تقویت کرد به گونه‌ای که باعث افزایش قیمت مس شد و قیمت‌های طلا را به بالاترین سطح سه‌ماهه و بالای 1,300 دلار در هر اونس پرتاب کرد.

شمش طلا بیشترین رشد هفتگی خود طی 6 ماه را شاهد بود زیر خروجی ضعیف بخش تولید باعث کاهش ارزش دلار شد و جذابیت طلا را به عنوان جایگزینی برای دلار تقویت کرد.

نقره بالاترین سطح خود از ماه نوامبر به بعد را تجربه کرد و روز را با 4.3 درصد افزایش در قیمت 21.32 دلار در هر اونس به پایان رساند.

در بازار غلات، قراردادهای آتی گندم افزایش یافت زیرا نمودار قیمت‌ها خبر از پوشش دسته‌جمعی موقعیت‌های کوتاه می‌دهد و ذرت به دلیل تقاضای صادراتی قوی و خرید به دلیل قیمت‌های پایین، تثبیت شد.

قراردادهای آتی گندم آمریکا هفته را با 3.5 درصد افزایش به پایان رساندند و با سه سنت افزایش در قیمت 5.985 دلار در هر سطل بسته شدند در حالی که قیمت‌های ذرت با 4.75 سنت افزایش به قیمت 4.4525 دلار در هر سطل رسیدند و چهارمین رشد هفتگی متوالی را شاهد بودند.

آب و هوای سرد زمستانی در شمال شرقی آمریکا و وقفه‌های به وجود آمده در تولید و عرضه تولیدکنندگانی مانند لیبی و آنگولا نفت خام برنت را با افزایش قیمت مواجه کرد، اما آمار ضعیف بخش صنعت که روز جمعه منتشر شد بر روی نفت خام آمریکا سنگینی کرد.

قیمت‌های گاز طبیعی در طول معاملات این روز نوسان داشت، اما در طول این هفته به دلیل آن که آب و هوای سرد مناطقی از آمریکا را درنوردید و منابع ذخیره‌شده گاز به سرعت رو به کاهش گذاشت، 9 درصد افزایش یافت.