کالاها در پایان روز: قهوه اربیکا پیشتاز رشدهای فوریه

جمعه، 28 فوریه 2014 – هم‌زمان با افت ارزش دلار، قیمت‌های گندم حدود 3 درصد افزایش پیدا کرد تا پیشتاز رشد در بازار کالاهای آمریکا در روز جمعه باشد، اما بیشترین رشد ماهیانه در ماه فوریه به قهوه اربیکا تعلق داشت که به دلیل نگرانی از آسیب دیدن محصول در نتیجه کم‌آبی برزیل، 40 درصد صعود کرد.

نگرانی‌های ناشی از وضعیت آب و هوایی و ذخایر در حال کاهش، بر بازار کالاها در این ماه چیره شده و هم‌زمان با استقلال بازارهای مواده اولیه از بازار سهام، توجه سرمایه‌گذاران را به این حوزه جلب کرده است.

قیمت‌های گاز طبیعی اوج پنج‌ساله خود را به دلیل دماهای بسیار پایین هوا ثبت کرد؛ شکر به دلیل گرمای پژمرده کننده محصول در برزیل 12 درصد جهش کرد؛ و قیمت دام به دلیل احتمال بروز مشکلاتی در حمل و نقل احشام در جاده‌های پوشیده از برف، به بالاترین میزان تاریخ خود رسید.

شاخص اصلی کالای تامسون رویترز که معیاری جهانی از قیمت‌های منابع پایه به شمار می‌رود، حدود 7 درصد در ماه فوریه افزایش یافت که بیشترین افزایش ماهیانه این شاخص از اکتبر 2011 به بعد به شمار می‌رود.

سیتی‌گروپ (Citigroup) در یکی از آخرین مطالعات خود اشاره کرد که از ابتدای سال 2014 تا کنون حدود 1.6 میلیارد دلار سرمایه به این بخش وارد شده است در حالی که در سال 2013 رقم بی‌سابقه 50 میلیارد دلار از این حوزه خارج شده بود.

روز جمعه، سقوط دلار به پایین‌ترین سطح دوماهه در مقابل یورو، نگاه افزایشی بازرگانان کالاها را بیشتر کرد زیرا باعث شد تا کالاهایی که با دلار قیمت‌گذاری می‌شوند برای خریداران جهانی این کالاها مقرون به صرفه‌تر باشد.

قرارداد آتی گندم ماه پیش رو در شکاگو درست در مرز 6 دلار در هر سطل بسته شد تا در طول روز 3 درصد و در طول ماه نزدیک به 8 درصد افزایش داشته باشد.

قهوه اربیکا به مرز بالاترین قیمت‌های 17ماهه خود رسید تا بیشترین رشد ماهیانه خود در نزدیک به دو دهه را ثبت کند زیرا بورس‌بازان با وجود بارندگی‌های دوره‌ای در برزیل، همچنان به نابودی محصول اعتقاد داشتند.

فعال‌ترین قرارداد آتی قهوه اربیکا در بورس نیویورک روز را با قیمت 1.8030 دلار در هر پوند به پایان رساند که معادل 41.7 درصد افزایش در ماه فوریه و بیشترین رشد ماهیانه از ژوئن 1994 به بعد بود. این کالا از ابتدای سال تا کنون در حدود 60 درصد رشد کرده است.